Az új politikai realitás korába lépünk
Az egyedüli sikert garantáló stratégia a három pólus együttes kezelése, amely Washington, Moszkva és Peking.
Az ARD német közszolgálati műsorszolgáltató társaság tagesschau.de című hírportálja Szaniszló Ferenc Táncsics-díjával kapcsolatban közölt beszámolót, a Der Tagesspiegel című liberális lap pedig budapesti riportot jelentetett meg pénteki számában.
A tagesschau.de „Az antiszemita tévés műsorvezető visszaadja kitüntetését” címmel közölt beszámolót. A szerző, Stephan Ozsváth kifejtette: „sokak számára felfoghatatlan meglepetés” volt, hogy Szaniszló Ferenc megkapta az újságíróknak adható legmagasabb állami kitüntetést. Hozzátette: Balog Zoltán miniszter azt követően szólította fel az újságírót a díj visszaadására, hogy „nemzetközi bírálatok” fogalmazódtak meg a kitüntetéssel kapcsolatban, álláspontját pedig fokozatosan és „csak az erőteljes nyomásgyakorlás után” módosította. Stephan Ozsváth Balog Zoltán vonatkozó magyarázatával összefüggésben megjegyezte: a Szaniszló Ferenc által kifejtett „összeesküvés-elméletek” ismeretének hiánya „legalábbis szokatlan”, hiszen az újságíró „rendszeresen uszít az Echo-TV-ben a zsidók, a romák és a gonosz külföld ellen”.
A Der Tagesspiegel „Orbán – idegen urak ellen védekező” címmel közölt budapesti riportot. A szerző, Paul Flückiger kifejtette: Magyarország a történetének egyik legsúlyosabb gazdasági válságával küzd, a legtöbb magyar pedig nagyobb jólétet várt az EU-csatlakozástól. Brüsszelt ezért „idegen uralkodónak” tartják, mint egykor a Habsburgokat, majd a Szovjetuniót, a „populizmusra hajlamos kormányfő” pedig „kihasználja ezeket az érzelmeket”. Egy elemzőt idézve hozzátette, hogy az alkotmány negyedik módosítása „egyáltalán nem téma” Magyarországon, és az uniós bírálatok nem ártanak a kormánynak, hanem lehetőséget adnak Orbán Viktornak arra, hogy felvegye a népét védelmező, harcos vezető szerepét.